poniedziałek, 1 grudnia 2014

Opowieści z Narnii


Opowieści z Narnii
(ang. The Chronicles of Narnia, w Polsce znane także jako Kroniki Narnii) – cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. Uważany za klasykę literatury dziecięcej oraz najlepszą pracę autora, sprzedał się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy w czterdziestu jeden językach. Napisany przez Lewisa pomiędzy rokiem 1949 a 1954 i zilustrowany przez Pauline Baynes, został kilkukrotnie zaadaptowany, częściowo lub w całości, na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. Oprócz dużej liczby motywów chrześcijańskich, cykl zapożycza postaci i idee z mitologii greckiej oraz rzymskiej, jak również z tradycyjnych baśni brytyjskich i irlandzkich.

Opowieści z Narnii opowiadają o przygodach dzieci, które odkrywają historię świata, miejsca, gdzie zwierzęta mówią, magia jest powszechna, a dobro walczy ze złem. W każdej z książek, z wyjątkiem Konia i jego chłopca, protagonistami są postaci z realnego świata, które w magiczny sposób przenoszone zostają do Narnii aby pomóc Lwu Aslanowi w zażegnaniu trwającego tam kryzysu.

Popkultura

Współczesna kultura popularna lansuje  wzór osobowy romantycznego buntownika, często rewolucjonisty. Idolami młodzieży stają się też młodo zmarłe gwiazdy filmowe i muzyczne.





Johnny Depp urodził się w małym miasteczku w bardzo typowej amerykańskiej rodzinie. Jego ojciec był inżynierem matka zaś zajmowała się domem. Kiedy miał 7 lat przeprowadził się wraz z rodziną na Florydę. Kilka lat później jego rodzice rozwiedli się, co spowodowało u Johna załamanie nerwowe i skłoniło do szukania ukojenia w narkotykach. Stało się to przyczyną wyrzucenia Deppa ze szkoły. Postanowił wtedy zrobić karierę jako muzyk. Grał w około 15. różnych zespołach, z których największą sławą cieszyła się grupa pod nazwą "Kids". Wyruszyli nawet na wspólne tournee z legendarnym rockmanem Iggy Popem. Niestety po kilku latach zespół się rozpadł, a Depp postanowił tym razem spróbować szczęścia jako aktor. Jego ówczesna żona Lori Allison zapoznała go z Nicolasem Cagem, który załatwił mu rolę w horrorze "Koszmar z ulicy Wiązów". Po ukończeniu szkoły aktorskiej w Los Angeles Depp został zaangażowany do jednej z mniejszych ról w obsypanym Oscarami filmie Olivera Stone'a "Pluton". Zwrócił na siebie uwagę producentów telewizyjnych i został zatrudniony do serialu "21 Jump Street". Rola detektywa Tommy'ego Hansona, którą tam grał przyniosła mu ogromną popularność i umożliwiła rozpoczęcie kariery na dużym ekranie. Wystąpił w filmie kontrowersyjnego reżysera Johna Watersa "Beksa" i w surrealistycznej baśni Tima Burtona "Edward Nożycoręki". Obie role zostały ocenione bardzo dobrze a Deppowi nadały status gwiazdy. Niestety jego kariera zawodowa była w tym okresie pełna skandali. W 1993 r. aktor River Phoenix zmarł z przedawkowania narkotyków w nocnym klubie Viper Room, należącym do Deppa. Rok później Johnny został aresztowany za spowodowanie strat w wysokości 2.000 dolarów w hotelu na Manhattanie.  Na szczęście był to przejściowy okres w jego życiu i dziś aktor wzbudza zainteresowanie prasy brukowej tylko częstymi zmianami towarzyszek swojego życia. Warto nadmienić, że były wśród nich takie sławy jak: Sherilynn Fenn, Jennifer Grey, czy modelka Kate Moss. W 1996 r. Johnny Depp zakupił posiadłość, należącą wcześniej do odtwórcy roli Drakuli, Bela Lugosi i zamieszkiwał tam wraz ze swoją kolejną narzeczoną, francuską piosenkarką Vanessą Paradise, aż do czasu rozstania w roku 2012



Amy Winehouse



Brytyjska wokalistka śpiewająca soul i R&B oraz kompozytorka, Amy Winehouse, urodziła się w 1983 roku w północnym Londynie, tam też się wychowała - jest typowym dzieckiem miasta, wsłuchanym w jego dźwięki i historię.

Od najmłodszych lat otoczona była muzyką - matka interesowała się folkiem, a ojciec miał jazzowy gust. Dlatego słuchała Carole King, Jamesa Browna, Sarah Vaughan i Dinah Washington. Równocześnie fascynowały ją zespoły takie jak Salt 'n' Pepa i Beastie Boys. Już jako 13-latka zaczęła grać na gitarze akustycznej i śpiewać - wykonywała klasyczne standardy Elli Fitzgerald, stopniowo przechodząc do bardziej współczesnych artystów, takich jak Thalib Kweli, The Roots i Erykah Badu.
Wokalistka zwróciła na siebie uwagę wytwórni Island Records i wkrótce (październik 2003) nagrała debiutancką płytę, zatytułowaną "Frank". Album zebrał pochlebne recenzję i ostatecznie zyskał status platynowej płyty, a Amy otrzymała dwie nominacje do Brit Award. Z krążka pochodziły doskonale przyjęte single "Stronger Than Me", "Take The Box", "In My Bad" i "Pumps".

W roku 2006 wokalistka zaprezentowała swój drugi album "Back to Black". Na singlu pilotującym krążek znalazł się utwór "Rehab". Płyta okazała się ogromnym sukcesem, ktróry wywindował Amy do najwyższej ligi światowych gwiazd. Tylko w samej Wielkiej Brytanii sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. Wynik ten powtórzył również w Stanach Zjenoczonych. W 2008 roku Amy Winehouse zdobyła aż 5 statutek Grammy, w tym między innymi dla najlepszej piosenki ("Rehab") oraz najlepszej wokalistki.

Od tego momentu jednak częściej niż o muzycznych sukcesach, mówiło się o problemach Amy Winehouse z narkotykami i alkoholem. Gwiazda stała się jedną z głównych bohaterek towarzyskich skandali. W 2009 roku rozwiodła się ze swoim mężem, Blake'm Fielderem-Civilem, którego poślubiła zaledwie dwa lata wcześniej. Oprócz ogromnych problemów z używkami Winehouse zmagała się również z rozedmą płuc, depresją i bulimią.

Pomimo prób walki z nałogami i kilkukrotnym pobycie w klinice odwykowej, nigdy nie udało się całkowicie wyleczyć z uzależnień. 23 lipca Amy Winehouse została znaleziona martwa w swoim domu w Camden, w Londynie. Ostatni raz wystąpiła gościnnie na koncercie swojej cheśnicy Dionne Bromfield trzy dni przed śmiercią.